فیلتر سرسرنگی – Syringe filter

Syringe-Filters-biocomma

چگونه فیلتر سرسرنگی مناسب را برای آماده سازی نمونه ها انتخاب کنیم؟

how to choose syringe filter

فیلتر سرسرنگی یا Syringe filter یک محصول دارای غشا است که برای حذف ناخالصی ها، صاف کردن، استریلیزاسیون و تصفیه سریع مواد مؤثره نمونه های مایع در بسیاری از آزمایشگاه ها کاربرد دارد. همانطور که از نام این محصول پیداست، این فیلترهای سرسرنگی برروی سرنگ های مختلف قابل نصب بوده و مایع به کمک فشار وارده از طرف پلانژر از آن خارج می شود و در ظرف (ویال) هدف ریخته می شود.

 این فیلترهای سرسرنگی در قطر، جنس و اندازه منافذ گوناگون در بازار عرضه می شوند. در تمامی فرآیندهای تجزیه ای که فیلتراسیون نمونه الزامی است، انتخاب فیلتر سرسرنگی مناسب نیز بسیار حیاتی است. حتی یک اشتباه کوچک می تواند بر کل فرآیند و در نهایت نتیجه آزمون تاثیرگذار باشد.

چگونه قطر فیلتر سرسرنگی را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب قطر فیلتر سرسرنگی باید به حجم نمونه توجه کرد. اگر حجم نمونه زیاد باشد، فیلتر باید قطر بزرگتری داشته باشد. فیلتر سرسرنگی در قطرهای متنوعی از جمله: ۴mm، ۱۳mm، ۱۷mm، ۲۰mm، ۲۵mm، ۳۰mm و ۳۳mm در دسترس هستند. برای نمونه های با حجم کمتر (تقریبا ۱ml) از فیلتر سرسرنگی با قطر ۴mm و برای حجم های بیشتر (تقریبا ۱۰۰ml) از فیلتر سرسرنگی با قطر ۳۰mm استفاده می شود.

هرچه قطر فیلتر سرسرنگی بیشتر باشد مقدار حجم مرده یا Dead volume آن بیشتر بوده و باعث هدر رفت نمونه می شود به همین دلیل استفاده از فیلتر سرسرنگی با قطر بزرگ، برای نمونه های با حجم کم توصیه نمی شود. از طرف دیگر استفاده از فیلتر سرسرنگی با قطر کوچک برای حجم زیادی از نمونه مناسب نیست زیرا، بدلیل گرفتگی منافذ در اوایل فیلتراسیون، عبور نمونه از آن به سختی انجام می شود.

چگونه غشاء مناسب فیلتر سرسرنگی را انتخاب کنیم؟

انتخاب جنس غشا به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. جدول زیر به انتخاب غشا مناسب برای فیلتر های سرسرنگی کمک می کند:

ویژگیغشا مناسب
فیلتر سرسرنگی آبدوستPES, Nylon, MCE, Hydrophilic PTFE or PVDF
فیلتر سرسرنگی آبگریزPTFE, Hydrophobic PVDF
صرفا سازگار با نمونه های آبیCA, Nylon, or PES
سازگار با نمونه های آبی و آلیHydrophilic PTFE, Nylon, or Hydrophilic PVDF
سازگار با نمونه های حاوی گازMCE, or PTFE
قابلیت تحمل دمای مایع تا ۱۰۰ درجه سیلسیوسPES, MCE, or PTFE
اتصال پروتئین پایینMCE, PES, Hydrophilic PVDF or Hydrophilic PTFE
اتصال غیر ویژهNylon or PVDF
سرعت جریان عالیMCE, Nylon, PES, PTFE, or PVDF
لودینگ بالاNylon or PTFE
قابلیت اتوکلاو شدن تا ۱۲۵ درجه سلسیوس برای ۱۵ دقیقهNylon, MCE, PES, PTFE or PVDF

کدام قطر منفذ را انتخاب کنیم؟ ۰/۲۲ میکرومتر یا ۰/۴۵ میکرومتر؟

متداول ترین اندازه منفذ برای فیلتر سرسرنگی ۰/۲ یا ۰/۲۲ میکرومتر و ۰/۴۵ میکرومتر می باشد که برای کاربردهای تحقیقاتی و پزشکی استفاده می شود.

اندازه منافذ معمولا با اندازه ذراتی که باید حذف شوند، تعیین می گردد. برای مثال: برای جداسازی ذرات با قطر بیشتر از ۰/۲ میکرومتر باید از یک فیلتر سرسرنگی با اندازه منفذ ۰/۲ میکرومتر استفاده کرد. پر واضح است که بطور پیش فرض آنالیت یا گونه هدف مورد اندازه گیری، از این سایز بسیار کوچکتر است و از غشا عبور می کند.

یک قاعده کلی وجود دارد که از فیلتر سرسرنگی با قطر ۰/۴۵ میکرومتر برای حذف ناخالصی های بزرگتر از ۳ میکرومتر و از فیلتر سرسرنگی با قطر ۰/۲۲ برای حذف ناخالصی های کوچکتر از ۳ میکرومتر استفاده می شود.

با توجه به غیر اختصاصی بودن فیلتر سرسرنگی، هنگام انتخاب قطر منفذ، باید به این نکته توجه کرد که اگر قطر ذرات آنالیت مورد نظر و ناخالصی ها برابر باشد هر دو فیلتر شده و خطا رخ می دهد. پس بهتر است برای اولین بار در استفاده از هر نوع فیلتر سرسرنگی برای اطمینان از نتیجه، روش های صحت سنجی را مثل: ریکاوری، و یا  استفاده از مواد مرجع گواهی شده به کار برد.

فیلتر سرسرنگی ۰/۴۵ میکرومتر معمولا برای فیلتراسیون عمومی و حذف ذرات استفاده می شوند؛ درحالیکه فیلتر سرسرنگی ۰/۲ یا ۰/۲۲ میکرومتر یا به عبارتی فیلترهایی که گرید استریل دارند معمولا برای استریل کردن محلول (حذف باکتری ها) استفاده می شوند.

فیلترهای سرسرنگی استریل یا غیراستریل؟

در صورت نیاز به محلول آبی استریل، فیلترهای سرسرنگی استریل ترجیح داده می شوند. برای نمونه هایی که قرار است دوباره فیلتر شوند، می توان از فیلترهای سرسرنگی غیر استریل استفاده کرد. فیلترهای سرسرنگی بر اساس نوع غشا فیلتر، دارای کد های رنگی هستند. بنابراین اگر چند نوع فیلتر سرسرنگی را در آزمایشگاه نگاه دارید، به راحتی می توانید فیلتر با غشای مناسب برای روش خود را بیابید. استفاده از فیلتر سرسرنگی می تواند از دستگاه HPLC در برابر ذرات مضر محافظت کند و کارایی را به حداکثر برساند.

Syringe Filters

“جهت سفارش فیلتر سرسرنگی برند Biocomma با واحد فروش شیمی دانان ویرا تماس حاصل فرمایید”

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنما

تکمیل فرم مشاوره با همکاران ما

فرم مشاوره

پس از تکمیل فرم همکاران ما جهت هماهنگی با شما تماس خواهند گرفت.