مقاله

ملاحظاتی در استانداردهای ملی بیشینه رواداری باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی

با توجه به ویرایش های انجام شده بر روی استانداردهای ملی مربوط به مرز بیشینه آفت کش ها (استانداردهای ملی ۱۳۱۱۷، ۱۳۱۱۸، ۱۳۱۱۹، ۱۳۱۲۰) و تغییر فهرست سموم موجود در این استانداردها، آزمایشگاه هایی که در این زمینه فعالیت داشتند در خصوص تهیه محلول میکس آفت کش ها،  مطابق با استاندارد های ملی جدید دچار سردرگمی شده اند.

ادامه مطلب
z-score

z-score و سایر score ها در آزمون های مهارت شیمی – معانی آنها و برخی از ابهامات رایج

z-score ها برای فراهم آوردن یک سیستم امتیازدهی شفاف و گسترده برای آزمایشگاه های تجزیه شرکت کننده در آزمون های مهارت ایجاد شدند. ایده اصلی این شاخص عملکرد، ارائه یک مقیاس مناسب برای بیان تفاوت بین نتیجه شرکت کننده و “مقدار تخصیص یافته” برای غلظت آنالیت است. تفسیر z-score به سادگی امکان پذیر است، اما برخی جنبه های آن نیاز به توجه دقیق دارند تا از بروز ابهام جلوگیری شود.

ادامه مطلب
ویال-vial

ویال (vial) چیست؟ انواع و کاربردها

بسیاری از ویال ها دارای قسمت های نوشتاری برای برچسب زدن هستند. اگر چاپگر لیبل خودکار ندارید، به صورت دستی این کار را انجام دهید. در هر صورت، شما می‌خواهید قبل از نمونه‌برداری، سیستمی برای برچسب‌گذاری برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید به راحتی نمونه‌ها را پیدا کنید و دقیقاً بدانید که چه هستند.

ادامه مطلب
روش-کچرز

نکات مهم هنگام استفاده از روش کچرز در آزمون باقیمانده سموم کشاورزی

کچرز یک روش استخراج سریع، آسان، ارزان، موثر، استوار و ایمن است که برای تعیین مقدار باقیمانده آفت کش ها (سموم کشاورزی) در محصولات کشاورزی بوده که در تمام جهان بعنوان روش قابل قبول شناخته شده است. روش کچرز، اولین بار توسط S. Lehotay و M. Anastassiades در سال ۲۰۰۳ ابداع و از همان زمان به طور مستمر اصلاح شده است. روش کچرز به قدری کارایی داشته است که به عنوان روش استاندارد اروپا EN 15662:2008  معرفی شده است و استاندارد ملی ایران به شماره INSO 17026 نیز ترجمه ی همین استاندارد می باشد.

ادامه مطلب
deoxynivalenol-don-vomitoxin-02

چرا باید از ستون ایمونوافینیتی برای اندازه گیری داکسی نیوالنول استفاده کنیم؟

تریکوتسن ها دسته مهمی از سموم کپکی هستند که به طور ویژه توسط گونه های کپک فوزاریوم تولید می شوند. این  گروه از سموم به طور کلی در غلاتی مانند گندم، برنج، جو و ذرت تولید می شوند. در واقع غلات مهم ترین منبع ورود این سم به مواد غذایی و خوراک دام هستند. داکسی نیوالنول Deoxynivalenol (که با نام های دان DON  و وومیتوکسین Vomitoxin نیز نامیده می شود) شایع ترین مایکوتوکسین در گروه تریکوتسن ها بوده و توسط فوزاریوم گرامینئاروم و فوزاریوم کولموروم تولید می‌شود.

ادامه مطلب

 zL-score ترکیب نتایج آزمون مهارت شما با معیار متناسب برای هدف شما

بازبینی پروتکل هماهنگ آیوپاک در سال ۲۰۰۶، ارائه دهندگان الگوهای آزمون مهارت را تشویق می‌کند تا روش امتیازدهی خود را بر اساس تناسب برای هدف قرار دهند. z-score، از طریق محاسبه انحراف نتیجه شرکت‌کننده از مقدار تخصیص ‌یافته نسبت به عدم قطعیتی که توسط ارائه ‌دهنده تعیین می‌شود، بدست می آید که به‌ طور گسترده‌ای برای هدف در برنامه خاص مناسب در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

کنترل کیفیت داخلی در آزمایشگاه

اغلب مردم آزمایشگاه را محلی برای کنترل کیفیت محصولات می دانند، با این وجود لازم است بدانیم فرایندهای آزمایشگاهی نیز مورد کنترل کیفیت قرار می گیرند تا حتی الامکان از گزارش نتایج نادرست جلوگیری شود. برای انجام این کار اصولی وجود دارد که در استاندارد ISO/IEC 17025 به تفصیل در مورد آنها صحبت شده است …

ادامه مطلب
proficiency-testing-z-score-1

آزمون مهارت: ارزیابی z-score ها در بلند مدت

اگرچه z-score شاخصی ارزشمند برای عملکرد آزمایشگاه بشمار می­ رود، اما مجموعه یا ترتیبی از z-score ها دید عمیق­ تری را فراهم می­کند. ممکن است استفاده از هر دو روش گرافیکی و عددی برای ارزیابی ترتیبی از z-score ها مناسب باشد. با این وجود، در روش­های عددی احتیاط لازم برای جلوگیری از نتیجه ­گیری نادرست ضروری است …

ادامه مطلب
Syringe-Filters-biocomma

فیلتر سرسرنگی – Syringe filter

فیلتر سرسرنگی یا Syringe filter یک محصول دارای غشا است که برای حذف ناخالصی ها، صاف کردن، استریلیزاسیون و تصفیه سریع مواد مؤثره نمونه های مایع در بسیاری از آزمایشگاه ها کاربرد دارد. همانطور که از نام این محصول پیداست، این فیلترها برروی سرنگ های مختلف قابل نصب بوده و مایع به کمک فشار وارده از طرف پلانژر از آن خارج می شود و در ظرف (ویال) هدف ریخته می شود …

ادامه مطلب
مشتق ساز UV CELL

مشتق ساز پس از ستون UV-Cell

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) یک روش انتخابی موثر و کارا برای تعیین کمی و کیفی طیف وسیعی از آنالیت ها در انواع ماتریس ها است. متاسفانه، بسیاری از ترکیبات به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی، برای آنالیز مستقیم با HPLC مناسب نیستند زیرا گروه های عاملی و ویژگی های ساختاری لازم برای تشخیص و تعیین مقدار مدنظر توسط آشکارسازهای متصل به دستگاه HPLC را ندارند …

ادامه مطلب

راهنما

تکمیل فرم مشاوره با همکاران ما

فرم مشاوره

پس از تکمیل فرم همکاران ما جهت هماهنگی با شما تماس خواهند گرفت.